Історичні місця Дніпропетровщини. Комплекс церковних споруд у селищі Китайгород

Китайгородська громада може похвалитися унікальною для Дніпропетровської області архітектурною пам’яткою – комплексом культових будівель XVIII ст., побудованих у стилі бароко.   

Успенська, Миколаївська церкви та церква-дзвіниця святої Варвари, побудовані китайгородським сотником Павлом Єфремовичем Семеновим у період з 1754 по 1757 роки, є найдавнішими християнськими церковними спорудами в області. 

Рідкісним для культових споруд є поєднання в одній будівлі церкви, дзвіниці та оборонної вежі. Проте, через регулярні та спустошливі набіги татар, воно повністю виправдане потребами селища в ті часи. Згодом ці храми стали важливою частиною життя усієї громади. Окрім  таїнств та  богослужінь тут проходили навчання діти, розташовувалась церковна бібліотека. 

Не дивлячись на революцію та війни, церкви офіційно зачинили лише у 1954 році. Миколаївську церкву перетворили на склад запчастин колгоспного автопарку, Успенську –  на шкільний музей.

Тільки після здобуття Україною незалежності, комплекс церковних споруд вирішили реставрувати. У 1994 році спеціалісти склали проект комплексної реставрації, а вже напередодні Різдва 1995, реставраційні роботи в Успенській церкві закінчили. Восени 1996 року освячені Миколаївська та Варваринська церкви. Надалі передбачено об’єднати їх у монастир. Наразі Китайгородські церкви планується включити в схеми туристичних маршрутів та популяризувати їх наукову та художню цінність.