Визначні місця Дніпропетровщини. Мавринський майдан

У районі північних околиць Павлограда, поблизу річки Вовча, можна побачити земляні насипи, розташовані у досить дивному порядку. Це – Мавринський майдан, історична пам’ятка, про природу якої вчені й досі не дійшли загального висновку. З висоти птичого польоту, за своєю формою, курган нагадує краба або павука, відстань між крайніми лапами якого налічує більш ніж 250 метрів, а загальна площа споруди має близько 5,5 га.

Думки дослідників та вчених, стосовно походження майдану розходяться, але найбільш вірогідними є такі версії:

  1. Споруда мала релігійно-культове призначення. За цією версією саме тут наші пращури приносили жертвоприношення для того, щоб схилити богів на свою сторону. 
  2. Майдан є стародавньою обсерваторією. На користь цієї дукмки говорить симетричність насипів, які вказують чітко на схід та захід. Чітку орієнтацію на  сторони світу мають й вищербини на верхівці центральної “чаші”, яка, своєю чергою має правильну геометричну форму. 
  3. Мавринський майдан використовувався для варіння селітри. 

У ХVII ст. в Україні був популярним спосіб виробництва селітри, з використанням перегною з могил та курганів. Прихильники цієї теорії вважають, що насипи навколо “чаші” утворилися від розкопок кургану. 

  1. Ці насипи використовувалися як захисні споруди Запорізькими козаками. Дмитро Яворницький, який пильно досліджував історичні особливості цієї місцевості зазначав, що козаки часто використовували стародавні могили в якості пунктів спостереження за пересуваннями ворожих військ, споруджуючи нові земляні насипи поверх курганів.

Хай там як, про те це місце має безліч унікальних особливостей. Так, на території майдану не ростуть дерева, над ним не літають птахи, а у котловині ніколи не затримуються стічні води. 

Багато хто з людей, які побували на Мавринському майдані говорять про специфічну енергетику цього місця та унікальну акустику, проте, у будь-якому випадку, скласти власну думку про таємницю Мавринського майдану можна тільки після того, як побував там особисто.