Панські кручі, село Капулівка Нікопольського району

Уздовж правого берега Каховського водосховища, між селами Капулівка і Покровське, простягнувся величезний масив крутих прибережних пагорбів, які в народі називають Панський кручами.

Тутешні благодатні місця вже не одне десятиліття привертають до себе людей наукових і творчих професій. Та й простим відпочиваючим вони завжди раді подарувати чимало незабутніх моментів від спілкування з красивою природою. У цих краях побували географ і мандрівник Василь Зуєв, етнограф і письменник Олександр Афанасьєв-Чужбинський. Тут відомий художник Ілля Рєпін зі своїм учнем Валентином Сєровим збирали матеріал для майбутньої картини «Запорожці пишуть листа турецькому султану», купалися в Дніпрі та відшукували предмети козацької старовини. Стоячи на цих піднесених берегах і вдивляючись у далечінь, радянський режисер Олександр Довженко замислювався над своєю «Поемою про море».

Тутешні благодатні краї з незапам’ятних часів притягували до себе людей. Залишаючи свій слід на берегах, промайнув, немов у химерному калейдоскопі, одна археологічна культура змінювала іншу. В околицях села Капулівки археологами виявлено поселення і могильник епохи ранньої міді, а також поселення епохи бронзи із залишками бронзоливарного виробництва. В середині IV століття до н. е. в тутешніх краях існували скіфські поселення, а, на думку деяких дослідників, ще й найбільший на Дніпрі торговий порт.

По цей час, прогулюючись уздовж берегів у глинистих круч, можна виявити наконечники скіфських стріл.
В районі Панських круч відзначаються навіть своєрідні біологічні рекорди Нікопольщини. Наприклад, тут мешкає найбільша на території Нікопольського району кількість видів черевоногих і двостулкових молюсків. На цих берегах зустрічається одна з найбільш яскраво забарвлених птахів Нікопольщини – водомороз. Своїм зовнішнім виглядом вона скоріше нагадує залітного гостя, ніж птицю наших широт.


На превеликий жаль, Панські кручі не можна віднести до найбільш відвідуваних місць Нікопольщини, хоча серед нелегальних дослідників вони давно користуються чималою популярністю. Щорічно з метою пошуку предметів скіфської та козацької старовини, останків вимерлих тварин, зразків кераміки та монет різного часу сюди приїжджають «чорні» археологи навіть з сусідніх країн. Звичайно, води Каховського водосховища підмивають стрімкий берег – тут нерідкі невеликі зсуви та обвали високого берега, на поверхні якого поруч з підступаючими виноградниками залишилися ділянки незайманого степу, в якій можна зустріти й зайця, й фазана.