Історичні місця Дніпропетровщини. Свято – Духівський Храм


Свято – Духівський Храм, був збудований і освячений у 1778 році та є історичною спадщиною Юнеско, знаходиться він у селі Вільне.

У 1902 році з ініціативи парафіян почалося будівництво великого кам’яного храму.
Через три роки — в 1905 – за благословенням єпископа Єкатеринославського і Таганрозького Симеона (Покровського) новий кам’яний Свято-Духівський храм, збудований у вигляді хреста, був урочисто освячений.
З приходом радянської влади режим залишив свій слід і на кам’яному Свято-Духівському храмі. Його двічі закривали, а приміщення використовувалося під сільськогосподарські потреби. У 1961 році були знесені куполи, храм перетворили на клуб, а вівтар перетворили на сцену.


Старожили дуже гарно пам’ятають цей скорботний час, тому саме вони в 1990 р. виступили головними ініціаторами відродження святині. Пенсіонери власними руками очистили пам’ятник архітектури від сміття і здобули дозвіл на передачу храму у власність Православної Церкви.

З 27 грудня 1991 р. розпочалась нова сторінка в житті приходу. На прохання активу парафіян і з благословіння єпископа Дніпропетровського і Запорізького Глеба (Савіна) була зареєстрована Свято-Духівська громада і настоятелем призначено молодого священника ієрея Олексія Гетьмана. Завдяки його праці поряд з храмом була споруджена дзвіниця.

19 липня 2004 року Свято-Духівська громада, увічнила пам’ять загиблих воїнів Христових і захисників Православного Вітчизни, спорудивши при в’їзді в село Вільне придорожній поклінний хрест.
Влітку 2007 року почалася активна реставрація і відродження Свято-Духівського храму.
В тому ж 2007 році Свято-Духівська громада святково зустріла 225-у річницю Дня свого заснування і першої Божественної літургії. Святкування ювілейних заходів очолив митрополит Дніпропетровський і Павлоградський Іриней. Свято зібрало багато вірян з усього Новомосковського району. Поздоровити приїхала і районна влада — голова райдержадміністрації Ігор Іванович Гуртовий взяв участь в загальній молитві за Літургією.
В кінці богослужіння на амвоні відбулось нагородження ювілейним пам’ятним знаком «Сошестя Святого Духу», виготовленим спеціально до 225-річчя приходу. Нову нагороду отримали митрополит Іриней, керівник пресслужби Дніпропетровської єпархії диякон Георгій Скубак, священники, представники районної влади, козаки Свято-Євгенівського куреня Самарського полку, викладачі загальноосвітніх шкіл, журналісти та активні парафіяни. Вручав ювілейні знаки голова райадміністрації Ігор Гуртовий і Владика Іриней.

Закінчилось ювілейне свято проголошенням багатоліття, під час співу якого школярі разом з митрополитом Іринеєм і гостями випустили в небо багато білих голубів, які полетіли над золотими куполами, як символ Божого миру і благодаті Святого Духа.
Сьогодні Вільнянська православна громада живе повноцінним життям і щоденно робить добрі справи, тому що віряни знають — зло існує тільки там, де люди перестають робити добро.

У 2008 році зусиллями настоятеля та благодійників були відновлені 3 малих й 1 великий куполи, відновлена церковна огорожа. Для збереження точної ідентичності пам’ятника історичної спадщини куполи були виконані за старими кресленнями та ескізами. Проект відновлений завдяки праці експертів з Дніпропетровської будівельної академії. За словами настоятеля найближчим часом храмовій споруді повернуть первинний вигляд.
Сьогодні Вільнянська православна громада живе повноцінним життям і щоденно робить добрі справи, тому що віряни знають — зло існує тільки там, де люди перестають робити добро.