Визначні місця Дніпропетровщини: Скіфський курган «Товста могила»

До числа найвідоміших і найбільших серед аналогічних споруд належить скіфський курган «Товста могила». Він розташований між селами Олексіївка та Капулівка поблизу Нікополя, поруч з містом Покров. Курган «Товста могила» особливий тим, що тут в 1971 році було зроблено наукове відкриття світового масштабу. Видатний археолог Борис Мозолевський зумів довести, що курган з’явився у скіфські часи та отримав дозвіл на розкопки.

В результаті під насипом були виявлені два поховання, що належали знатним людям. Серед найцінніших знахідок Мозолевського — золота пектораль, оздоблена скульптурними зображеннями сцен з життя скіфів і анімалістичними сюжетами.

Курган має заввишки понад 8 й діаметр близько 70 метрів. У ті часи, згідно з традицією, вельмож ховали разом зі слугами, кіньми й зброєю, поміщали в могилу також прикраси та посуд. У центральному похованні кургану «Товста могила» експедиція Мозолевського виявила залишки скелета дорослого чоловіка. Також тут були знайдені: залишки золотих бляшок; уламки металевого панцира; бойовий бронзовий пояс; два ножі; двозубу вилку; частину булави; уламки залізних наконечників дротиків; чотири сагайдаки зі стрілами; бронзові казанки; глиняну амфору з трьома ручками.

Центральне поховання мало площу 4 квадратних метрів. У короткому коридорі, який з’єднував похоронну яму із входом, виявили золоту пектораль і залізний меч в золотих піхвах. Також в похованні були останки шести коней в прикрашених золотом і сріблом обладунках, і конюхів, старший з яких мав на шиї золоту гривню. Бокове поховання кургану «Товста могила» було зроблено трохи пізніше, ніж основне. До нього вели два коридору. Тут експедиція знайшла 5 скелетів. Основний належав жінці, а другий за значенням скелет — малолітній дитині. Обидва були покриті великою кількістю золотих прикрас. Три інших скелети, скоріш за все, належали насильно убитим слугам. Тіло дитини було в дерев’яному, прикрашеному алебастром саркофазі. Усередині саркофага лежав золотий браслет і золотий перстень, масивна золота гривня, золоті сережки. Дитячий одяг був повністю обшитий золотими бляшками. У головах дитини були святі для скіфів судини зі срібла: ритон у вигляді рогу, чаша і невеликий глечик з округлим дном.

Знатну жінку прикрашала висока конічна шапка, декорована золотом, її одяг і взуття також були розшиті золотом. Серед жіночих прикрас: масивні золоті сережки із зображенням богині, що сидить на троні та протягає руки вгору; золота гривня з сімома фігурками левів, які переслідують коней; три золоті браслети; одинадцять золотих перстнів.